Gastrolog Dziecięcy Warszawa
Poradnia Lekarzy Specjalistów TOMMED oferuje kompleksową opiekę gastrologiczną zapewnianą przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie gastroenterologii.
Poradnia Lekarzy Specjalistów TOMMED oferuje kompleksową opiekę gastrologiczną zapewnianą przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie gastroenterologii.
Jest specjalistą w zakresie schorzeń układu pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz stanów zapalnych układu pokarmowego. Znakomity diagnosta. Lekarz który traktuje pacjenta całościowo. Wykonuje badania USG dla dzieci i dorosłych
Gastrolog dziecięcy to specjalista medyczny, który koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego u dzieci. Jego praca obejmuje nie tylko żołądek, jelita, wątrobę, trzustkę i pęcherzyk żółciowy, ale także zarządzanie problemami związanymi z trawieniem, absorpcją składników odżywczych i usuwaniem odpadów u młodszych pacjentów.
Z jakimi objawami do gastroenterologa dziecięcego? Rodzice powinni umówić wizytę dla swojego dziecka u gastroenterologa dziecięcego, jeśli zauważą przewlekłe bóle brzucha, problemy z zaparciami lub biegunką, niepokojące krwawienia z przewodu pokarmowego, chroniczne uczucie pełności, zgagę, nudności i wymioty, a także niewyjaśnioną utratę wagi u dziecka.
Czy gastrolog dziecięcy zajmuje się odbytem? Tak, gastrolog dziecięcy zajmuje się również chorobami odbytu u dzieci, lecz w przypadkach wymagających specjalistycznych procedur chirurgicznych może skierować małego pacjenta do pediatrycznego proktologa.
Jakie badania przed pójściem do gastroenterologa dziecięcego? Zaleca się wykonanie ogólnych badań krwi, które obejmują morfologię i badania poziomu enzymów wątrobowych oraz markerów stanu zapalnego. W zależności od objawów, może być konieczne wykonanie badań kału na obecność krwi utajonej, pasożytów lub analizę składu mikrobiomu.
Jak przygotować dziecko do badania endoskopowego? Przed badaniem endoskopowym, takim jak gastroskopia czy kolonoskopia, należy zapewnić, że dziecko przestrzega diety płynnej i unika spożywania stałych pokarmów przez 24-48 godzin przed badaniem. W przypadku kolonoskopii konieczne jest także wyczyszczenie jelit przy użyciu środków przeczyszczających przepisanych przez lekarza.
Czym jest kolonoskopia i kiedy jest zalecana dla dzieci? Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, które pozwala na ocenę wnętrza jelita i identyfikację problemów, takich jak polipy, zapalenia czy rzadko rak. Jest zalecana u dzieci z przewlekłymi problemami jelitowymi lub w przypadkach podejrzenia poważnych chorób, takich jak choroba Crohna, na podstawie szczegółowej oceny przez gastroenterologa dziecięcego.
Najczęstsze choroby przewodu pokarmowego diagnozowane przez pediatrycznych gastroenterologów obejmują szeroką gamę schorzeń, które mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie i rozwój dzieci. W Poradni Lekarzy Specjalistów TOMMED, rodzice mogą liczyć na opiekę wybitnych specjalistów w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej, którzy skupiają się na dostarczaniu kompleksowej diagnostyki i leczenia.
Zespół jelita drażliwego (IBS) – u dzieci objawia się bólami brzucha, wzdęciami oraz zmianami w rytmie wypróżnień, takimi jak zaparcia lub biegunki. Jest to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń przewodu pokarmowego w tej grupie wiekowej.
Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) – u dzieci może objawiać się nie tylko pieczeniem za mostkiem, ale także bólami brzucha, wymiotami, a nawet przewlekłym kaszlem. Jest to stan, w którym treść żołądkowa cofa się do przełyku, powodując różnorodne symptomy.
Choroby zapalne jelit – takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które mogą prowadzić do przewlekłego bólu brzucha, krwawienia z odbytu i zahamowania wzrostu.
Choroby wątroby – w tym stłuszczenie wątroby, które coraz częściej występuje u dzieci z nadwagą, oraz rzadsze w tej grupie wiekowej zapalenia wątroby i marskość.
Zapalenie trzustki – choć rzadziej występuje u dzieci niż u dorosłych, może być poważnym stanem prowadzącym do silnego bólu brzucha i problemów trawiennych.
Choroby żołądka – jak wrzody żołądka, które mogą być wynikiem infekcji Helicobacter pylori, prowadzącej do bólu brzucha i innych trudności trawiennych.
Infekcje przewodu pokarmowego – wśród których infekcje Helicobacter pylori są znaczącym czynnikiem ryzyka dla wrzodów żołądka i mogą zwiększać ryzyko raka żołądka w późniejszym życiu.
Celiakia – autoimmunologiczna choroba, która u dzieci może manifestować się bólami brzucha, biegunką, zahamowaniem wzrostu i zmęczeniem, będąca reakcją na spożywanie glutenu.